Zmiany, zmiany, zmiany

Pierwszy wpis na łamach Pulsu Basketu, więc Witajcie po Innej Stronie Parkietu 🙂

Mam nadzieję, że regularnie będziemy się tutaj spotykać,  dzięki czemu wprowadzę Was trochę w świat przepisów, sędziowskiego rzemiosła, itp. Zaczynamy z wysokiego „C” czyli od zmian w przepisach do gry w koszykówkę, które w życie wchodzą już od 01 października 2018 roku, czyli od początku sezonu 2018/2019.

1. Faul techniczny – zmiana kary.

Od nowego sezonu po faulu technicznym zamiast 1 rzutu osobistego i posiadania dla drużyny przeciwnej, mamy jedynie 1 rzut wolny. Posiadanie w takiej sytuacji pozostaje przy drużynie, która była w posiadaniu piłki lub miała do niej prawo.

Zmiana dość istotnie wpływająca na grę. Z jednej strony od zeszłego sezonu mieliśmy zaostrzenie kar kumulatywnych (faul techniczny x 2 lub faul techniczny + faul niesportowy = wcześniejszy prysznic), ale z drugiej strony mamy zmniejszenie kary za pojedynczy faul techniczny.

2. Zegar – 14 czy 24 sekundy.

Tutaj FIBA funduje nam trzy, baaaaardzo istotne zmiany:

  • jeśli w 2 ostatnich minutach 4 kwarty lub dogrywki drużyna będąca w posiadaniu piłki lub mająca prawo do niej weźmie przerwę na żądanie, wówczas będzie mogła wybrać czy zagrać ze swojego pola obrony i wtedy będzie miała 24 sekundy na rozegranie akcji (lub mniej –  tyle ile pozostało jej na zegarze do rozegrania), czy też chce wznowić z linii przedłużenia na polu ataku i wtedy będzie miała 14 sekund na rozegranie akcji (lub mniej – tyle ile pozostało jej na zegarze do rozegrania).
  • Jeśli drużyna będąc w posiadaniu piłki popełni faul lub błąd skutkujący tym, że przeciwnik uzyska prawo do posiadania piłki, wówczas drużyna ta otrzyma 24 sekundy na rozegranie akcji jeśli w posiadanie piłki wejdzie na polu obrony lub 14 sekund jeśli w posiadanie piłki wejdzie na swoim dotychczasowym polu ataku
  • Jeśli żywa piłka zatrzyma się na podpórkach kosza, wówczas drużynie dotychczas posiadającej piłkę przyznajemy nowe 14 sekund lub 24 sekundy -> do tej pory drużyna dogrywała czas, który pozostał jej do rozegrania akcji

Tyle teoria – posłużmy się przykładami 🙂 Umówmy się, że suchy język przepisów jednak nie jest zbyt przyjemny, ani przystępny.

Co do pierwszej sytuacji – decyzję podejmować będzie trener. Wybór jest prosty – jeśli przenosimy grę na pole ataku to zagramy 14 sekund, jeśli gramy ze swojego pola obrony gramy 24 sekundy. Tutaj kluczowa będzie komunikacja sędziów z trenerem, a następnie z sędziami stolikowymi. Żebyśmy wszyscy wiedzieli skąd gramy i jak ustawić zegary.

Druga sytuacja jest zdecydowanie ciekawsza – w skrócie można powiedzieć, że jeśli stracimy piłkę na swoim polu obrony na skutek faulu lub błędu, wtedy nasz przeciwnik dostanie 14 sekund na rozegranie akcji, zamiast 24. Ma to na celu przyspieszenie gry. Z jednej strony zmiana dobra, zwiększająca ilość akcji. Moim zdaniem zmiana jednak nie do końca sprawiedliwa – zamiast nagrody za udany pressing na całym parkiecie (i wymuszenie np. błędu kroków) będziemy mieli jedynie 14 sekund zamiast pełnych 24.

Sytuacja trzecia – drużyna A ma 9 sekund na zakończenie akcji, oddaje rzut i piłka zatrzymuje się na podpórkach. Zgodnie ze strzałkę, grę ma kontynuować drużyna A. Zgodnie z nowym brzemieniem przepisu, drużynie A dajemy 14 sekund na rozegranie akcji, a nie dogrywamy 9 sekund jak to miało miejsce do tej pory. 

3. Faul obustronny – definicja

FIBA postanowiła doprecyzować definicję faula obustronnego. Na czym polega zmiana? Na tym, że za faul obustronny uznać możemy jedynie taką sytuację, w której dwaj zawodnicy drużyn przeciwnych popełniają na sobie nawzajem faule osobiste mniej więcej w tym samym czasie, a kary za te faule są jednakowe. Ucina to bardzo ciekawą dyskusję, którą niedawno odbyłem na Twitterze – w jednym ze spotkań finałowych MP U16 we Wrocławiu, sędziowie odgwizdali faul obustronny, przy czym jeden z nich był faulem zwykłym, a drugi niesportowym. Zgodnie z interpretacjami FIBA była to jak najbardziej prawidłowa decyzja. Od sezonu 2018/2019 taka sytuacja nie będzie już mogła mieć miejsca. 

4. Kozłowanie – definicja

Tutaj obraz pokazuje więcej, niż 1000 słów. Pamiętacie TEN wsad LeBrona?:

 

No więc każdy fan z Europy wie, że jest to błąd podwójnego kozłowania. Otóż od sezonu 2018/2019 będzie to zagranie jak najbardziej legalne. FIBA usuwa bowiem z definicji kozłowania fragment mówiący o tym, że kozłowaniem jest też celowe odbicie piłki od tablicy.

5. Bójka – zróżnicowanie kar

W tym przypadku FIBA wprowadza „małe” zróżnicowanie kar. Jeśli zawodnicy twojej drużyny opuszczą strefę ławki drogi trenerze, wtedy z automatu dostaniesz faul techniczny. Dodatkowo zawodnicy aktywnie uczestniczący w bójce, zostaną ukarani faulami dyskwalifikującymi.

6. IRS – nowe sytuacje, w których będzie można skorzystać.

FIBA zwiększa ilość sytuacji, w których sędziowie będą mogli skorzystać z systemu IRS. Od nowego sezonu sędziowie będą mogli sprawdzić następujące sytuacje: 

– po faulu na graczu w akcji rzutowej – sprawdzenie czy rzut był za 2 czy za 3 pkt (przez cały mecz)

– w przypadku wątpliwości sędziowie będą mogli po obejrzeniu powtórki zadecydować czy dany faul jest faulem zwykłym, niesportowym czy też dyskwalifikującym (przez cały mecz)

– ingerencja w lot piłki – sprawdzenie czy podjęta decyzja była prawidłowa (jedynie podczas ostatnich 2 minut 4 kwarty lub dogrywki)

7. Faul niesportowy i dyskwalifikujący – wprowadzenie piłki do gry

Tutaj kolejna zmiana mająca na celu przyspieszenie gry i zwiększenie ilości posiadań w trakcie meczu. Od sezonu 2018/2019, drużyna która będzie miała prawo do piłki wprowadzać ją będzie z linii przedłużenia na polu ataku (a nie z linii środkowej) oraz będzie miała 14 sekund na rozegranie akcji (zamiast 24).

Ufffff, strasznie dużo tego co? FIBA zmienia jeszcze kilka szczegółów dotyczących umiejscowienia jednego z zegarów, akcesoriów, klasyfikacji drużyn w tabelach, itp. Ale naprawdę – ten wpis i tak jest już stanowczo za długo, a nie chciałbym zniechęcić Was do zaglądania na Inną Stronę Parkietu 🙂

Do usłyszenia niedługo!

Komentarze

Komantarze