Selekcja, typ i jakość rzutu, część I

Każdy gracz ma inne umiejętności, wiadomo. Jeden użyje postawionego picku żeby spenetrować i zdobyć punkty lay-upem, drugi rzucić z półdystansu, trzeci przeciskając się na low-post nie trafić spod kosza, czwarty sam sobie potrafi wykreować pozycję zza łuku, piąty musi czekać w rogu na podanie, szósty jak zroluje pod kosz to przeciwnik nie ogarnia itd… Na podstawie graczy Stelmetu BC Zielona Góra zobaczymy jak wygląda selekcja rzutowa, ile procent z całości zajmują rzuty danym zawodnikom i ile z nich jest asystowanych.

Zacznijmy od tego, jakie możliwości daje nam arkusz play-by-play przeglądany zapewne przez maksymalnie – w optymistycznej wersji –  pięć osób w tym kraju. Typy rzutów jakie możemy z niego wyciągnąć to:

  • Rzut za 3 ( nazywany w dalszej części tekstu 3-pointer),
  • Rzut wolny (Free Throw),
  • Rzut talerzowy Lay-up,
  • Rzut z wyskoku za 2 (Pull-up 2),
  • Rzut hakiem (Hook shot),
  • Dobitka (Tip),
  • Wsad (Dunk),
  • Alley-oop.

WAŻNE! Rzut z wyskoku za 2, czyli pull-up 2 to nie jest wyłącznie rzut z półdystansu. Omawiana dziś selekcja rzutowa nie jest podyktowana miejscem oddania/trafienia rzutu tylko sposobem wykończenia akcji,

WAŻNE2! Do dobitek wliczyłem rzut po zbiórce (trochę dziwna statystyka gdyż nie jest dokładnie zaznaczone czy zbiórka jest na bronionej czy atakowanej tablicy, ale takich sytuacji dla całej drużyny można policzyć na palcach jednej dłoni i nie robią burdelu w wyliczeniach),

WAŻNE3! Protip: prawy przycisk myszy, kopiuj adres obrazu, ctrl+t, ctr+v, ENTER. Zaufajcie mi, przyda się później,

WAŻNE4!  W dalszej części tekstu będzie parę wykresów kołowych w których to wielkość elementów lewych okręgów nie jest zgoda z wartością procentową do nich przypisaną. Jakkolwiek, zawsze sugerujcie się wartością %,

WAŻNE5! W całej symulacji biorę pod uwagę tylko podstawową jedenastkę graczy która kończyła sezon. Uprzedzam pytania dlaczego nie ma młodzieżowców, Zajcewa czy Vaughna. Dlatego drużynowe sumy które są w tabeli poniżej nie są do końca rzeczywiste,

WAŻNE6! Nie wliczone zostały asysty przy rzutach wolnych,

peace out.


Nas najbardziej będą interesować pierwsze typy wykończenia. W takim razie sprawdźmy jak wygląda selekcja rzutów graczy Stelmetu BC Zielona Góra w PLK w sezonie 2016/17:

KLIK

Gdzie:

FGM – celny rzut z gry
AST – celny rzut po asyście
FGA – oddany rzut z gry
FG% – skuteczność z gry
%AST – procentowe wyrażenie liczby rzutów asystowanych (=AST/FGM)
%ofAtShots – procentowe wyrażenie ilości oddanych rzutów z całości (np. =FGA’3-pointer’/TOT FGA)
%of2PAShots – procentowe wyrażenie ilości oddanych rzutów z rzutów dwupunktowych (np. =FGA’Lay-up’/2PA)
TOT SM – suma celnych rzutów (rzut z gry i wolne)
BS – rzuty zablokowane
%BS – procentowe wyrażenie liczby zablokowanych rzutów
TOT SA – suma oddanych rzutów (z gry i wolne)
2PA – suma oddanych rzutów za 2
3PA – suma oddanych rzutów za 3
FTM – celny rzut wolny
FTA – oddany rzut wolny
FT% – skuteczność rzutów wolnych

A w kolejnych częściach tekstu będzie potrzebowali jeszcze tego:

2FGM lay-up – celny rzut typu lay-up
2FGA lay-up – odany rzut typu lay-up
2FGM pull-up – celny rzut z wyskoku za 2
2FGA pull-up – oddany rzut z wyskoku za 2
%AST2PM – procentowe wyrażenie liczby asystowanych rzutów za 2
%AST3PM – procentowe wyrażenie liczby asystowanych rzutów za 3
TperG – touches na mecz

No dobra, to teraz jak wszyscy dostali jednocześnie oczopląsu od tej Supertabeli i pierdolca od najdłuższej legendy w życiu – oraz przez parę minut szukali co jest czym i pewnie się nie połapali w rezultacie czego wyłączyli i już tego nie czytają bo za trudne więc pozdrawiam środkowym – przejdziemy sobie przez wszystko po kolei. Zanim jednak to, zobaczcie poniżej jak prezentuje się procentowe wyrażenie ilości oddanych rzutów z całości (kolumna %ofAtShots).

ofatshots

Weźmy teraz pod włos każdy typ rzut:

3-pointers

3ps

Na co zwrócić uwagę?

W zeszłym sezonie w ekipie zielonogórzan byli dwaj gracze – Kelati i Zamojski czyli Top-3 pod względem skuteczności za trzy (w tabeli FG%, nazywanej dalej 3P%) – u których rzuty trzypunktowe stanowiły ponad połowę oddawanych rzutów (%ofAtShots), pięciu – do dwóch poprzednich dodajemy Florence’a, Gruszeckiego i Mokrosa – jeżeli zaniżymy próg do >40% ofAtShots. Dodatkowo, trzech z czterech graczy u których rzut za 3 nie odgrywał tak dużej roli w selekcji – ustawmy próg na <40% ofAtShots – czyli Moore, Koszarek i Djurisic to Top-5 pod względem 3P%. Drążąc dalej, u dwóch z nich (Moore i Djurisic) procent asystowanych celnych rzutów (kolumna %AST) za 3 wynosi aż >90%. Uff. Radzę przeczytać powyższe trzy razy żeby zapamiętać co jest czym.

 selection-zamojselection-kelatiPowyżej dwaj zawodnicy którzy najwięcej polegają na rzucie za 3 (>50% ofAtShots), jednocześnie najlepsi strzelcy.

Zostańmy na chwilę w temacie celnych rzutów za 3 po asyście i weźmy sobie czwórkowe lineupy.

S5:                         Koszarek                             Kelati                    Moore                  Djurisic

%AST3PM:         63,6%                                   63,9%                   90,9%                    95,2%

Bench:                 Florence                              Zamojski             Gruszecki            Mokros

%AST3PM:         47%                                       82,9%                    83,7%                    100%

 

Rzuty asystowane stanowią 75% wszystkich celnych rzutów trzypunktowych graczy pierwszopiątkowych i 72,8% graczy wchodzących z ławki. Oznacza to tylko i aż tyle, że balans pomiędzy oba ustawieniami jest zachowany. Zwróćcie także uwagę na to, że %AST3PM w obu przypadkach mniej lub bardziej (lub minimalnie) idzie pozycjami „w górę”.

2017-07-27-9

Bierzcie jednak poprawkę, że jest to i tak bardzo ogólnikowe, gdyż nie wiemy jaki %AST3PM mają dani gracze grając w dokładnie takich czteroosobowych ustawieniach, wzięte są jedynie ich ogólny %AST przy rzutach za 3 grając w każdym ustawieniu.

Jeżeli w S5 na dłuższą metę sparowalibyśmy Moore’a z Matczakiem, którego %AST3PM wynosi 100% jednak jego skuteczność to 33,3% (8/24 3P), z ławki wchodziliby dwaj gracze którzy potrafią trafić rzut po koźle, co zaburzy nam lekko ten balans, bo po co nam w obu ustawieniach gracze których umiejętności się powielają? Nie fajnie, prawda? Chyba że wymusi to kolejne ruchy, czyli np. James Florence w startowej piątce. Można się bawić i bawić, ale kontrastów przenoszenia ludzi do S5 czy skazywania ich na ławkę i tak jest dużo więcej niż %AST, więc chodźcie dalej.

Co ciekawe to to, że Nemanja trafiał za 3 częściej z podań Jamesa Florence’a niż, swojego największego ziomeczka w drużynie lecz tylko nieznacznie, bo 16 z 40 asyst przy 44 3PM w PLK Nemiego było Amerykanina, 14 reprezentanta Polski. O ile JF bardzo chętnie asystuje przy rzutach za 3 (w sezonie regularnym PLK stanowiły one 52% jego wszystkich asyst) lub jak kto woli koledzy skutecznie wykorzystują jego podania, to on sam jest w tym przypadku samowystarczalny. Patrząc z drugiej strony na te 47% AST3PM to i tak jest sporo jak na niego (ale heeej, w końcu ok. 30% swojego czasu grał jako SG). Najlepiej potrafi wykreować sobie pozycję do rzutu (tylko czy patrząc na jego 3P% to dobrze? Ekhm okej, chyba zaczynam przesadzać). Tylko on, Koszarek i Kelati mają mniej niż 70%AST trójek i nikogo nie powinno to dziwić, bowiem wszyscy trzej są w Stelmecie Top-3 pod względem TperG oraz %Pass na mecz i przecież to ostatecznie oni mają dostarczać te piłki do innych a nie na odwrót, well d’uh.

Ciekawostka! Adam Hrycaniuk zaliczył 17 z 22 swoich asyst w sezonie regularnym PLK przy rzutach za 3. BESTIA!

Wnioski:

Fajnie byłoby w tym przypadku skorzystać z shotchartów, co by nie mówić trójka trójce nierówna. Chyba nikogo nie dziwi tak wysoki procent asystowanych celnych trójek w zespole Stelmetu BC. Zespół Mistrza Polski jest wg touches najlepiej podającą drużyną w PLK, najłatwiej w tej sytuacji powiedzieć że piłka sama szuka gracza. Wzrost skuteczność Djurisica zza łuku z 21,6% w sezonie 15/16 do aż 46,2% w poprzednim też nie wzięła się znikąd. Wszyscy też daliśmy się zmylić co do Armaniego Moore’a, który nie ma już potrzeby samemu kreować sobie rzutu jak to było w Vols. Obaj są świetnymi przykładami catch-and-shooterów i świetnymi fitami do ofensywy jaką w zeszłym sezonie prezentował Stelmet BC (o tym na końcu).

***

Rzuty wolne

 

ft

Na co zwrócić uwagę?

Gruszecki i Moore to low-6 pod względem oddawania rzutów wolnych (%ofAtShots). Stanowczo za mało jak na najbardziej uniwersalną pozycję gdzie dostawanie się na linie powinno być częstsze. Dla porównania, FTA u Gruchy w swoim ostatnim sezonie pełniąc dużo większą rolę w Czarnych stanowiły ok. 27% ofAtShots. W Stelmecie obaj nie grali dużo z piłką (Armani 17,2 TperG w RS i 21,3 w PO, w obu przypadkach siódmy wynik w drużynie, Karol w RS i PO miał po tyle samo, 15,5 co dawało mu odpowiednio dziewiąty i ósmy wynik w SZG). Wynik Mateusza Ponitki w sezonie 2015/16 to 30% ofAtShots i 27,8 TperG. Po odejściu Gruchy stałe minuty na SF dostanie pewnie Kelati, którego zeszły rok pod względem FTA znajduje się w dolnej pięćdziesiątce jeżeli przefiltrujemy pojedyncze sezony każdego zawodnika SZG od 2010 roku. Gdzie szukać pozytywów? Prócz Florence’a, który w zeszłym sezonie najczęściej lądował na linii rzutów wolnych, w osobie Filipa Matczaka, którego FTA stanowią 1/3 z wszystkich (>30% ofAtShots ma także Bestia), gdy w Asseco było to 25%. Oczywiście wiążę się to bardziej z tym, że liczba oddanych rzutów z gry Filipa po przyjściu z Gdyni spadła bardziej niż liczba oddanych rzutów wolnych, więc udział rzutów z linii jest większy. Jakkolwiek, wg touches za fazę play-off około 30% jego posiadań kończyło się faulem, a także w sezonie regularnym po przejściu do Zielonej Góry ten odsetek nieznacznie wzrósł. Problemem jest jego skuteczność z linii, wynosząca 65%. A szło już w tak dobrym kierunku.

   selection-bestiaselection-fifiDwaj gracze u których rzuty wolne stanowią więcej niż 30% oddawanych rzutów

Wnioski:

Mówiłem o tym często, Stelmet nie jest drużyną polegającą na rzutach wolnych, rzekomo najprostszych do zdobycia i najbardziej efektywnych. Nie mają trzeciego elementu układanki, będąc drużyną o bardzo dobrym balansie w zdobywaniu punktów spod kosza i zza linii 6,75 lecz są „słabi” na linii.

„Wybawieniem” mogą/może być nowi/nowy gracz/gracze: Boris Savovic i – w jego wypadku może być to naprawdę duży upside – podpisany na try-out Phil Taylor. U pierwszego rzuty wolne to 32,5% z całości oddanych rzutów (Nemanja Djurisic którego zastąpi uzyskał wynik 20,5%, low-5 zespołu), u drugiego aż 40% – będzie parę tweetów o tym. To może się udać panowie, to może się udać!

***

2-pointers

Przejdziemy teraz wyłącznie do rzutów za 2. Zmieniamy trochę system. W przypadku rzutów za 3 i rzutów wolnych do wyrażenia ich procentowego udziału z całości używaliśmy %ofAtShots, od tego momentu będziemy stosować %of2PAShots który mówi nam jaki procent stanowił dany typ rzutu dzieląc je NIE przez sumę wszystkich rzutów lecz WYŁĄCZNIE przez sumę rzutów za 2. Łatwiej będzie wam zobrazować jaką część stanowiła selekcja.

of2pashots

Lay-ups

lay-up

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli chodzi o lay-upy to James Florence nie ma sobie równych, już jakieś pół roku temu pisałem o tym że stanowią one blisko 2/3 jego rzutów za 2. Prócz niego jeszcze >30% of2PAShots pull-up stanowi u tych graczy: Armani Moore, Przemek Zamojski (yup, też jestem zdziwiony) i Filip Matczak. Zamoja trzeba wyjaśnić, bo pomimo że jego wynik wyniósł 35,3% Of2PAShots, jest to średnio tylko 0,8 2PA lay-upa na mecz.

selection-flo selection-koszi

Przypatrzcie się powyższym wykresom. Twój wzrok powinien wędrować pomiędzy Jamesem a Łukaszem. Florencem a Koszarkiem. Amerykaninem a Polakiem. Zielonym na górze i zielonym na dole. 29% Kapitana pod tym względem, to średnio o 1,0 2PA lay-up na mecz mniej niż u Jimmiego. Dużo? Mało? Sam nie wiem. Apelowałem dawno o więcej izolacji do wejść pod kosza dla JF#0 wiedząc że i tak nikt nie posłucha. Też bym nie posłuchał. On the other hand, 49 FGA lay-ups Kosziego to całkiem nieźle (chociaż nie mamy porównania do innych sezonów czy graczy) jak na zawodnika o łatce nie-potrafi-minąć-bo-jest-za-stary. Carry on, Captain!

Dwaj rozgrywający i Thomas Kelati, czyli low-3 w skuteczności rzutów kończonych lay-upem. Trochę szkoda tego ostatniego, nie oddaje on dużo lay-upów a jednak ta skuteczność jest tylko poprawna. Niech zostanie przy rzutach za 3 i pull-upach. Florence to gracz o wysokiej częstotliwości oddawania tego rodzaju rzutów, trzeba tutaj zaznaczyć większy margines błędu dla Jamesa.

Z ciekawostek:

  • Statystycy nie zaliczyli żadnego rzutu Jarka Mokrosa jako lay-up w trakcie 26 spotkań w Stelmecie BC,
  • Lay-up to rzut który w drużynie Stelmetu jest najrzadziej asystowany, dokładnie 38% celnych rzutów jest po asyście, największy %AST mają obaj podkoszowi – Bestia Hrycaniuk – 16/16, 100% i Vladimir Dragicevic – 38/55, 69,1%.

***

Pull-up 2

pull-up-22

Na co zwrócić uwagę?

selection-drago selection-mokry Selekcja rzutowa Vladimira Dragicevica i Jarosława Mokrosa

Najwięcej pull-upów w zeszłym sezonie PLK oddało (kolumna FGA, próg >100) czterech zawodników: Drago, Bestia, Koszi oraz Nemi i stanowią one aż 61% z wszystkich FGA pull-ups całej drużyny.  Z tej grupy zawodników najmniejszy %of2PAShots ma Djurisic, za to największą skuteczność (kolumna FG%) ma jego starszy krajan. Z tego grona – jak i całej drużyny – najwięcej pull-upów z mid-range wykonuje zapewne Łukasz Koszarek. Nie wiem, nie mam shotchartów, nie orientuje się, zwykły domysł. Thomas Kelati ma z kolei najlepszą skuteczność tego typu rzutów wśród graczy obwodowych. Ponownie, %AST Jamesa Florence’a potwierdza że jest najbardziej samowystarczalnym graczem, gdyby nie to, że trafia on jedynie 33,3% z nich, jednak wierzę że te rzuty i tak są ograniczone do minimum. A skoro przy skuteczności z pull-upów jesteśmy… Oto mój mini rant nt. Karola Gruszeckiego:

selection-gruchaselekcja rzutowa Karola Gruszeckiego

Pull-up shots u Karola stanowiły 54,2% of2PAShots, niby spoko bo to drugi najmniejszy wynik w drużynie (a takich rzutów obwodowy gracz nie potrzebuje) gdy %of2PAShots  jego lay-upów wyniósł 26,2%. Jednakże, trafiał ponad 70% swoich lay-upów (zawyżając średnią zespołu która wśród omawianych graczy wyniosła 65,9% FG), w całym sezonie PLK oddając ich zaledwie 28 (trafiając 20), gdy jego skuteczność z pull-upów najgorsze w drużynie 31% (18/58 FG, skuteczność z tego typu rzutów wśród omawianych graczy całego zespołu wynosiła 45,8%). Jeżeli dodamy do tego że tylko rozgrywający mieli mniejszy %AST to ja się łapię za głowę i mówię say whaaaaat? Dlaczego? Why? Warum? Okej, ja rozumiem, że duża część tego typu rzutów została w jego przypadku ograniczona, ale mimo wszystko nie powinno być tak, że – uwaga przykład – gracz na 100 FGA połowę z nich rzuca prawą ręką trafiając 40 z nich, połowę rzucając lewą trafiając 10 z nich. No rympał jak nic, więc mówisz mu: rzucaj tylko prawą, nie wymuszaj na sobie głupich i niepotrzebnych rzutów.

Gruszecki to jeden z trzech zawodników zielonogórskiego zespołu (prócz niego Moore i Zamojski), który w zeszłym sezonie PLK miał gorszy 2P% pull-up  niż 3P%. Oczywiście jeżeli wejdziemy na plk.pl i zobaczymy 2P% Karola na przestrzeni ostatnich trzech sezonów stwierdzimy że „hej, ale ona się wcale tak bardzo nie zmieniała i to 3P% spadała na łeb, na szyję”. Yup. Masz rację całkowitą. Masz więcej niż całkowitą rację. W swoim ostatnim sezonie w Czarnych, jeszcze większa część jego rzutów za dwa to były pull-ups 2 ( ok. 67 %of2PAShots) niż lay-ups (ok. 19 %of2PAShots) aniżeli było to w zeszłym sezonie. Jednak oba typy rzutów kończył na lepszej skuteczności, pull-ups 2 40% FG, lay-ups 74% FG nie mówiąc o tym że tylko znikomy procent z nich było oddawanych po asyście (żałujcie że tego nie widzicie, serio). Po przyjściu do Zielonej Góry jego rzut za dwa został zmarginalizowany, a granica pomiędzy dwoma rodzajami rzutu bardziej się zatarła przez przyjętą rolę niskiego skrzydłowego który miał być typem gracza 3-and-D z ławki (nie do końca, w zeszłym sezonie miał grać w pierwszej piątce, ups nie pykło). Koniec rantu.

Wracając do tematu. Jest jeszcze jedna rzecz która rzuca się w oczy i jest to skuteczność pierwszej piątki i graczy rezerwowych. Gracze S5 trafiali pull-upy na 49,7% FG, rezerwowi 39,4%. Na dodatek w żadnym innym sposobie kończenia akcji nie było tak dużej rozbieżności pomiędzy pierwszą piątką a ławką rezerwowych, a w przypadku pull-upów 2 różnica w oddanych rzutach wynosi ponad 200 FGA.

Mały disclaimer dotyczący asyst ZWŁASZCZA przy tego typu rzutach. Od pewnego czasu zalicza się podającemu asystę nawet wtedy gdy zawodnik wykonał jeden kozioł będąc w sytuacji pod koszem. To może lekko zaburzać wizję tego jak kształtowała się liczba a) asyst, b ) rzutach po nich.

Wnioski:

No cóż, w tym przypadku bez dokładnych shotchartów mało można powiedzieć, jeszcze mniej niż w przypadku trójek. Mi nieszczególnie podoba się to, że gra wszystkich zawodników z pozycji 2-3 bardzo polega na wykończeniu akcji tego typu (ponad 50% of2PAShots).

***

Zostawiłem sobie swoich ulubieńców na koniec.

selection-armani selection-nemi

Zauważcie jak bardzo podobna jest selekcja obu graczy, różnice są niewielkie. Oczywiście największy wpływ ma na to, że Armani 40% czasu swojej gry w PLK spędził na pozycji silnego skrzydłowego, niemniej jednak na tym poziomie jest to bardzo ciekawe. Armani w swoim pierwszym roku w Zielonej Górze rzuca podobnie do Nemanji w swoim drugim. Specjalnie nie podejmuję tutaj kwestii skuteczności z gry bo to jednak rookie vs sophomore, ale cofam swoje słowa której pisałem prawie rok temu i powiadam: Armani może grać w przyszłym sezonie duże minuty jako PF w PLK, a być może też gdzieś indziej. I będzie mega-efektywny. Jeżeli w tej chwili siedzi na hali i trenuje rzut to będzie Bestią. A jak się nie uda to zwalę na to że piszę to o 2 w nocy.

***

Reszty nie ma sensu omawiać. Szkoda że nie mogę tego porównać z innymi zawodnikami w lidze (JACKU JEŻELI TO CZYTASZ, W TOBIE NADZIEJA), czy graczami Stelmetu z poprzednich sezonów (a może mogę?). Nie daje nam to dokładnie jasnego przekazu w porównaniu z innymi zawodnikami grającymi w innych systemach, ale hej są wakacje od koszykówki, więc może coś niedługo…

 

Komentarze

Komantarze

wildgunfighter

wildgunfighter

Once a Knick, always a Knick. Rodowity zielonogórzanin. Koszykarską fascynację wyniosłem już na taki poziom że wyżej się chyba nie da, chociaż sky is the limit. Meloman dla którego nie ma podziału na gatunki, jest po prostu muzyka. Do tego od zawsze na zawsze BC Zielona Góra, bo jak wiadomo "Nikt Zastalu nie pokona...". https://twitter.com/wildgunfighter